Употреба на прашеца.Една супена лъжица се разбърква в чаша с кисело мляко,може да се добави малко мед и се оставя да престои една вечер в хладилника.На сутринта е готов за консумация.
Прашецът е вторият по количество хранителен продукт събиран от пчелите. Той е хляба на пчелите и служи за приготвянето на пчелното и маточното млечице, с което се изхранват пчелните ларви. Понеже в българския език няма точно определена дума за прашеца, намиращ се в питите, се използва руската дума „перга“, а прясно събрания от пчелите – е добил гражданственост – „пчелен прашец“.
По своя химически състав прашецът представлява сложен концентрат от много ценни хранителни и физиологично активни вещества, полезни и за човека.
Напоследък в нашата страна много пчелари се ориентираха и пригодиха кошерите си за събиране на цветен прашец.
В 100 гр. прашец се съдържа около 70-80 гр. сухо вещество – от него 7-36 гр. са белтъчини, съдържащи голяма част от жизнено необходимите аминокиселини; въглехидрати – 20-39 г. /предимно глюкоза и фруктоза/; мазнини 1.4-20 гр.; нуклеинови киселини и микроелементи – 1-5.5 гр. Прашецът по същество е хляба на семейството и от него се изграждат всички органи и системи на ларвите и пчелите.